Typovy-pro-2-auta_Photo-3

Regiony v Česku hlásí: Chcete byt? Pěkně si připlatíte

Obrovský převis poptávky po nemovitostech nad jejich nabídkou nekončí. V současnosti lidé masivně shánějí byty ve větších městech či rodinné domy a pozemky, které hledají většinou do 15 km od okresních měst. Jejich ceny tak významně rostou, a proto jsou kupující s nižší bonitou nuceni se poohlédnout i v méně atraktivních lokalitách. Stále častěji se kupují také rekreační objekty a investiční byty – ty v některých regionech (například v Jihočeském kraji) tvoří skoro polovinu poptávky. Sehnat jakoukoliv nemovitost však představuje vzhledem k enormnímu zájmu téměř nemožný úkol, podle společnosti Bidli narostl až o stovky procent. Na inzeráty se v podstatě okamžitě ozývají desítky zájemců a prodá se tak víceméně cokoliv. Detailnější analýzu situace na realitním trhu v jednotlivých krajích nabídli regionální experti společnosti Bidli.

Bytová krize pronásleduje Českou republiku již několik let, aktuálně však láme rekordy. „Loni touto dobou bylo v nabídce v celé republice zhruba 14 500 bytů a 15 800 rodinných domů na prodej, teď je to pouhých 10 000 bytů a 7 500 domů,“ uvádí výkonný ředitel Bidli reality Ondřej Mašín a dodává: „Z toho vyplývá, že výrazně stoupla poptávka, ubyla nabídka a zároveň se udaly hůře prodejné nemovitosti.“ Zájem o rodinné domy se zvýšil razantně, a to i vlivem dlouhého lockdownu, proto se jich nyní na trhu nalézá oproti předchozímu roku přibližně polovina.

Co se děje v metropoli a okolí?

Nabídka klesá také v Praze a Středočeském kraji. „Nejméně bytů v hlavním městě momentálně evidujeme v Praze 7 – pouze okolo 100, pak 250 v Praze 6. Za nimi teprve následují Praha 1 a Praha 2, které patřily dlouhodobě k lokalitám s nejnižším počtem volných nemovitostí. Zde určitě sehrála velkou roli pandemie v souvislosti s lockdowny, poklesem turistiky a s ní souvisejících ubytovacích služeb typu Airbnb,“ vysvětluje Ondřej Mašín. Největší zájem je o byty 2+kk, 3+kk, tedy ty vhodné k pronájmu i k vlastnímu bydlení. „Nejčastěji prodáváme jednotky s dispozicí 3+1 a 2+1. Až jednu třetinu prodaných bytů v Praze si lidé pořizují na investici,“ doplňuje výkonný ředitel Bidli reality.

Přečtěte si také:  KORADO slaví 30 let. Patří k největším výrobcům radiátorů v Evropě a expandovalo na trhy po celém světě

U rodinných domů ve Středočeském kraji nalezneme dle údajů Bidli nejmenší nabídku v okresech Rakovník (90), Kolín a Mladá Boleslav (100), naopak největší v Praze-východ (330) a Praze-západ (260). To potvrzuje velký zájem o bydlení ve vlastním domě se zahradou v klidnější lokalitě, přitom s dobrou dojezdovou vzdáleností do metropole.

Platí to také pro okolí krajských měst, kde je nabídka nových bytů rovněž nedostatečná a jsou drahé. Například v projektu Bidli v Rodově zhruba 10 km od Hradce Králové, v němž se dokončuje 3. etapa rodinných domů (nízkoenergetických dřevostaveb), zbývají ze čtvrté, ještě nezahájené fáze jen dvě volné jednotky a developer musel dát kvůli obrovské poptávce do prodeje už i 5. a 6. etapu.


srp vladimir logo Potřebujete sjednat pojištění, vyřídit půjčku (včetně hypotéky) anebo prodat či koupit nemovitost? Rád vám pomůžu. Kontakt najdete zde.

Na Moravě není situace lepší

Regionální ředitel Bidli pro Jihomoravský a Olomoucký kraj Jan Verner pozoroval za první čtvrtletí letošního roku stejný fenomén: „Současnou poptávku po nemovitostech považuji za největší, co kdy byla za posledních 10 let. Nabídka je v Jihomoravském kraji velmi malá, o to více stoupají ceny. V Olomouckém kraji panuje o trochu lepší situace, probíhá tu výstavba asi 5 000 bytů a lidé tedy mají z čeho vybírat.“ Za uplynulých pět let zde vzrostly ceny o 114 %, z toho za ten loňský šlo ve městech i na venkově zhruba o 20 procent. „A podle mého názoru za první čtvrtletí letošního roku zdražily nemovitosti o dalších 10 %,“ upřesňuje Verner. Například metr čtvereční bytu v Brně se prodával před dvěma lety za 45 000 – 70 000 Kč, nyní se částka vyšplhala na 100 000 – 120 000 Kč. Největší zájem je o menší velikosti 1+kk a 2+kk vhodné k pronájmu.

Zdražuje se všude

Citelné zdražování se promítlo do celé České republiky. V Ústeckém kraji, kde se v současné době nenabízí žádný větší developerský projekt, se družstevní byt na sídlišti v panelovém domě v Teplicích o výměře 55 m² prodával začátkem roku 2020 pod hranicí 18 000 Kč za m², dnes má běžně cenu okolo 22 000 za m². Rostoucí tendence lze sledovat i v Hradci Králové – byt 4+1 s plochou 98 m2 se letos prodal za rovných pět milionů. V lednu 2020 přitom cena podobného bytu ve téže ulici činila 4 100 000 Kč, v září 2019 u jiného o stejné výměře pouze 3 300 000 Kč. Oblastní manažer Bidli pro Jihočeský kraj Pavel Dufek ke zdražování říká: „Lidé jsou teď ochotni koupit jakoukoliv nemovitost, a to i za nesmyslnou cenu. U nás se před rokem prodávaly garsonky maximálně za 1 700 000 Kč a nyní jsme realizovali prodej jedné z nich dokonce za 2 800 000 Kč.“

Raději koupit chatu…

Byť ceny stoupají, prodej neutichá. Regionální ředitel krajů Královéhradeckého a Pardubického Martin Frízel z Bidli popisuje: „Poptávka výrazně překračuje nabídku, a to u všech druhů rezidenčních nemovitostí. Hitem se staly rekreační objekty, zejména v Krkonoších a Podkrkonoší, kde meziročně stoupl zájem o 20 – 30 %. Dle mého názoru se investice do bytů ve velkých městech, když se poměří cena nabytí a výnos, již příliš nevyplatí. Oproti tomu se právě začínají kupovat chalupy na horách, které pak klienti pronajímají.“

Od počátku roku 2020 začali lidé rekreační nemovitosti shánět ve všech krajích. „Vzhledem k pandemii a omezení ubytování se na trhu nachází extrémní nedostatek rekreačních chat, chalup i apartmánů. O dříve nezajímavé ‚ležáky‘ v nabídce realitních kanceláří nyní zájemci bojují často formou aukcí,“ vysvětluje Pavel Dufek. V nich se cena obvykle navýší o 5 – 10 %, jak na příkladu ilustruje Martin Frízel: „Chalupu v obci Křížlice, v okrese Semily, jsme nabízeli za 6 900 000 Kč, ale v aukci se pak prodala dokonce za 7 950 000 Kč.“

Přečtěte si také:  V Brně se loni prodalo nejvíce nových bytů za poslední čtyři roky. Stojí za tím i rekordní výše poskytnutých hypoték

Obdobný vývoj sleduje i regionální ředitel Bidli pro Ústecký kraj Karel Pokoš: „Zájem tradičně panuje o chaty a chalupy, ale také chatky v zahrádkářských koloniích, které se nacházejí v každém větším městě. Jejich ceny vzrostly meziročně až o 50 % a momentálně se jedná o nedostatkový artikl. Stoupá rovněž obliba pozemků pro stavbu moderních rekreačních nemovitostí, především v Krušných horách a na Děčínsku.“ V Jihomoravském a Olomouckém kraji zdražily zahrady a chaty ve městech stejně jako objekty v atraktivních rekreačních oblastech i o 150 % za poslední dva roky. Okolí Prahy pak vévodí tradiční chatařské lokality v dobré dojezdové vzdálenosti – Slapy, Orlík, povodí Sázavy a Berounky či Brdy. Například chaty o velikosti 54 m2 v Kamenném Přívozu na Sázavsku se prodaly za více než 2,5 mil. Kč. Jihočeskému kraji zase dominuje oblíbená rekreační oblast v okolí Lipna.

… nebo postavit dům?

I z pozemků vhodných pro výstavbu rodinných domů se stalo žhavé zboží. V Brně za poslední dva roky stouply jejich ceny až o 30 %, nejvíce u pozemků s výměrou kolem 500 m2. Dříve se se prodávaly zhruba za 10 000 Kč za m2, nyní za 14 000 Kč. Zdražování potvrzuje i Karel Pokoš na opačné straně republiky: „Například poslední navýšení jsme zaznamenali při prodeji pozemku pro bydlení v obci Malečov, vzdálené 8 km od Ústí nad Labem, kdy se cena vyšplhala z původních 1 300 na 2 227 korun za m².“

BIDLI holding, a.s.,je největším komplexním projektem pro bydlení v České republice. Společnost jako jediná na trhu řeší kompletní škálu služeb – realitní činnost, hypoteční poradenství, rezidenční development, družstevní bydlení, pojištění, dodávku energií a fotovoltaických elektráren, výrobu dřevostaveb a nábytku i designové řešení interiéru. Klientovi je tak schopna zajistit nové bydlení i vše, co k němu potřebuje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *