V módě je byt s pracovnou a předzahrádkou

Česká společnost v mnohém kopíruje západní standardy, ale k bydlení si Češi udržují svůj přístup. “Chtějí žít ve vlastním, což je obrovský rozdíl proti západní Evropě nebo Spojeným státům,“ říká spoluzakladatel a šéf developerské firmy GARTAL Ing. Rostislav Petchenko s tím, že se současně mění požadavky na to, jak chtějí Češi bydlet. Láká je třeba zeleň nebo vlastní bazén.

Češi chtějí své domovy vlastnit. Tento stav se už řadu let nemění a nezvrátilo ho ani to, že se ceny bytů Praze a krajských městech od roku 2014 do konce loňska podle údajů společnosti Deloitte bezmála zdvojnásobily. Mění se ale to, jak chtějí Češi bydlet. V moderních bytech se například stále více prolínají funkční zóny. Už před lety se stalo obvyklým propojení obývacího pokoje s kuchyní, které v poslední době postupuje dál k předzahrádkám a terasám. “Nyní je obrovská poptávka po bytech s předzahrádkami. Rozšiřuje se tak prostor, kde rodina může trávit čas pospolu, a zároveň prostor, kde se lze věnovat zábavě,“ říká Rostislav Petchenko.

Přečtěte si také:  Češi se chystají na nákup chat a chalup, očekávají růst jejich cen

Svou roli v tom nepochybně hraje i pandemie nemoci covid-19, kvůli níž tráví lidé mnohem více času doma. Chtějí tak širší možnosti vyžití v rámci svého bydlení. Ze stejného důvodu se těší ještě větší popularitě než dřív vlastní bazény. “Ty teď doslova frčí,“ poznamenává Petchenko.

Trendem jsou malé prostory a domácí pracovny

Protože lidé doma také mnohem více pracují, trendem jsou pracovny. Buď vznikají jako součást ložnice nebo obývacího pokoje, kde se pokud možno vymezují uspořádáním nábytku, nebo je práci určena samostatná místnost. Řada firem už dnes avizuje, že zaměstnance zčásti přesune na home ofice i do budoucna, takže se dá předpokládat, že se samostatná pracovna stane ještě žádanější.

Na druhé straně, čím jsou byty dražší, tím větší je tlak na jejich zmenšování, protože pět metrů plochy navíc dnes u pražské novostavby znamená nejméně o půl milionu korun vyšší cenu. “Menší prostor v samotném bytu vede k většímu zájmu o sdílené služby v domě a doplňkové služby a vybavenost v jeho okolí,“ říká Petchenko.

Kupující také hodně slyší na dopravní dostupnost. Metro však nemusí být klíčový faktor, stejnou roli v rozhodování může sehrát i tramvajová nebo autobusová linka. Pražské ulice jsou dnes ale především plné aut, a tak se parkovací stání stala v nových projektech standardem. Poptávka po nich je nicméně různá případ od případu. “Dá se říct, že u větších bytů 4+kk jsou běžná dvě stání, u tří a dvoupokojových bytů už hodně záleží na majiteli a jednopokojové byty se prodávají zpravidla bez stání,“ vypočítává Petchenko. A podotýká, že lidé občas zapomínají na možnost, že byt v budoucnu prodají. Chybějící parkování pak může být podstatným hendikepem.

Přečtěte si také:  Víte, jak postavit opravdu úsporný dům?

Zeleň táhne

Více než polovinu Prahy, kde se prodá nejvíce nových bytů v Česku, pokrývá zeleň, což nahrává jednomu z trendů v poptávce po bydlení. “Určitě platí, že zájemci o nový byt nechtějí do kamenné džungle, a stále více vyhledávají nějakou zeleň poblíž,“ říká Rostislav Petchenko. Blízkost “přírody“ se podle něj stává důležitějším faktorem při volbě lokality, než tomu bylo v minulosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *