prodej-domu

Prověřte si zájemce o koupi nemovitosti. Pozor si dejte hlavně na jejich finanční možnosti

Pokud jste úspěšně splnili všechny kroky, které vedou k prodeji či pronájmu nemovitosti, ještě vám zbývá vybrat správného zájemce. V průměru vás čeká deset i více prohlídek, než se byt prodá nebo než vyberete správného nájemníka. I sympatičtí, vážní zájemci mohou nakonec ze všeho vycouvat. Jak poznáte, s kým se vyplatí jednat a kdy ztrácíte čas?

Pokud se chystáte prodat nemovitost a máte více vážných zájemců, můžete si mezi nimi trochu vybírat. Ideální je, pokud má kupující kupní cenu na účtu. Ve většině případů to ovšem není tak jednoduché. Častěji si zájemci musí sjednat hypotéku nebo prodat vlastní nemovitost, aby mohli koupit tu vaši. Když nejde vše podle plánu, lehce ztratíte dva nebo tři měsíce čekáním. Stává se, že banka nakonec úvěr zamítne a vy musíte znovu inzerovat. Nezřídka kdy se stává, že mezitím ceny nemovitostí klesnou. Trpělivost se nemusí vůbec vyplatit. Někdy doufají v hypotéku i ti, kteří ji při nejlepší vůli dostat nemohou. Ptejte se zájemců, jak chtějí koupi financovat. Dejte přednost těm, kteří mají úvěr už předjednaný, tedy mají hotový prescoring. To znamená, že banka už předběžně vyhodnotila jejich příjmy a výdaje a nahlédla také do registru dlužníků. “Někdy vypadá všechno slibně, ale problém nastane, když banka pošle svého odhadce. Bankovní odhad celkem běžně vychází nižší než dohodnutá kupní cena. Tak se může stát, že banka schválí třeba i 90% úvěr. Ale na koupi nemovitosti to přesto nemusí stačit,“ vysvětluje Vladimír Zuzák, ředitel Maxima Reality.

Přečtěte si také:  Poptávka po bydlení raketově roste. Realitkám chybějí nemovitosti a o slevách se nevyjednává

Pokud nemají zájemci dostatečné vlastní zdroje, aby chybějící část doplatili, máte dvě možnosti. Buď jim dáte slevu, nebo se s nimi rozloučíte. Když zájemci souběžně prodávají svoji starší nemovitost, můžete se stát součástí akce kulový blesk. Prodat může být někdy mnohem těžší úkol než získat hypoteční úvěr. Ptejte se, v jaké fázi je prodej, přes kterou realitní kancelář probíhá a jak je aktivní. Můžete taky nahlédnout do rezervační nebo kupní smlouvy, abyste měli důkaz, že existuje vážný zájemce a peníze budou brzy k dispozici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *