desk_work_hand_home_office_man-26343.jpg!d

Buďte doma efektivní. Vychytávky a programy, které pomůžou na home office i při distanční výuce

Místo v kanceláři nebo ve škole musí většina z nás plnit povinnosti doma. Někdo to přijal s nadšením, jiní bojují s rozporuplnými pocity, a podstatná část se cítí jako ve vězení. Nezřídka to však souvisí i se zázemím, které mnohdy neposkytuje zaměstnanci či studentovi potřebné podmínky. Existuje ale pár užitečných triků, kterými si lze domácí výkon zpříjemnit a zároveň zefektivnit.

Pro někoho může být následující souhrn možná triviálním, ale přiznejme si, že každý z nás objevil na home office alespoň jeden jednoduchý technický trik či program, o kterém předtím neměl tušení nebo nevěděl, k čemu by mu mohl být dobrý.

V éře videohovorů, jejíž konec je zatím v nedohlednu, je nutností vtěsnat celý pracovní stůl na obrazovku monitoru. A možností, jak toho docílit, je celá řada. Jak v nich neplavat? Důležité je zachovat si přehled o aktuálních činnostech i úkonech, které máme před sebou.

Videohovor z pláže

Synonymem pro home office i domácí výuku dětí se staly videohovory. Už to bude skoro rok, co se většina z nás přestala zdravit „Dobrý den“ a „Ahoj“, místo toho bývá první větou „Slyšíte mě dobře?“ nebo „Nějak mi to vypadává“. Boom během pandemie zažily programy určené k videocallům jako Teams nebo Zoom, které zdomácněly snad v každém počítači.

Přečtěte si také:  Byty ve vyšším segmentu nejvíce kupují lidé ve věku 50 až 60 let, převážně pro vlastní bydlení

Výhodou těchto a dalších podobných programů je, že usnadňují využívání hromadných videohovorů. Přestože je zapojení vizuálního prvku volitelné a v některých případech zůstává vypnuté, někdy se bez obrazového spojení neobejdete.

Ne každý si však chce pustit ostatní až do obýváku, kuchyně či postele. Co s tím? Naštěstí existují funkce, které vám se soukromím pomohou. Komunikační programy umějí oddělit obraz člověka od okolí, a tak si můžete vybrat, co s prostorem za vámi v záběru provedete. Buď můžete pozadí rozmazat, nebo jej dokonce vyměnit za fiktivní tapetu. Toto ale doporučujeme při méně formálních hovorech, neboť západ slunce na pláži nebo krávy pasoucí se za vašimi zády mohou působit komicky. Předvolby pozadí bývají obsažené přímo v aplikacích, další si ale můžete také stáhnout.

Řešte důležité věci v soukromí

Komunikační platformy nabízejí rovněž možnost tzv. breakout rooms. Jedná se o menší skupiny, které můžete vytvářet v rámci hromadného hovoru a v rámci kterých můžete soukromě zahájit vlastní videochat.

Hodí se to například při rychlém řešení dílčího pracovního úkolu, kterým váš tým nechce obtěžovat ty nezasvěcené, ve školním prostředí je funkce ideální pro debatu nad skupinovými úkoly. Breakout rooms lze následně opustit a znovu se připojit ke zbytku účastníků.

Užitečnou funkcí v rámci Teams je rovněž možnost místo obrazu z webkamery „vysílat“ vlastní plochu. To se hodí obzvlášť při prezentacích, které můžete vzdáleně zobrazit přímo na monitorech všech zúčastněných.

Nic vám neuteče

Právě při prezentacích, které patří k častým pomůckám v práci i ve škole, se už nemusíte bát, že by vám nějaký slide utekl. Zatímco dříve se muselo opisovat jako o život, dnes už můžeme díky mobilním telefonům snadno pořídit snímek textu. S veškerým děním umístěným na monitoru se ale nabízí ještě snadnější cesta – pořizování screenů.

Přečtěte si také:  Jak našetřit na rodinný dům?

Doporučujeme vyhledat, jak přesně se na vašem přístroji dá ofotit buď celá obrazovka, nebo jen vámi zvolená výseč. Jakmile si tento trik osvojíte, bude otázkou jedné vteřiny, než si obraz zkopírujete pro další využití.

Pořádek je základ

Při práci či výuce z domova se ale vše zdaleka netočí jen kolem videohovorů. Důležité je si umět rozvrhnout činnosti, s čímž mívá dost lidí v soukromí problém, a také pracovní plochu, rozumějme procesy na monitoru či displeji.

Zde jsme často nuceni zprocesovávat nekolik věcí naráz, což se například dělá hůře na malé obrazovce, kde musíte neustále přeskakovat z jednoho okna na druhé a zase zpátky. O tom, že si lze jednotlivá okna zmenšit a upravit jejich velikosti, ví zřejmě každý. Jenže manuální úpravy jsou leckdy na nervy, obzvlášť v případech, kdy musíte například začít dělat zápisky z nečekaného hovoru.

Na počítačích s operačním systémem Windows stačí jednoduše kliknout pravým tlačítkem na lištu nástrojů a vybrat si, jak chcete všechna aktivní okna otevřít (například pod sebou). Rychlým manévrem tak můžete zmenšit okno s videem, které můžete dál sledovat a do okénka s textovým souborem současně dělat zápisky.

Odškrtávejte si splněné úkoly

Někdo si rád zapisuje postaru na papír, pro příznivce digitálních seznamů úkolů ale existuje také spousta variant. Například aplikace To Do nebo Planner, které vám pomohou s organizací denního plánu a snadnější orientací v něm.

Přečtěte si také:  Chytrá řešení pronikají i do společných prostor novostaveb. Zrcadlo v rezidenčním domě na Barrandově informuje o počasí či dopravě

Užitečným programem pro práci i výuku je rovněž Whiteboard, který nabízí možnost společné pracovní plochy, na které může zároveň pracovat více lidí najednou. Nejde však o obyčejné sdílené dokumenty, jak je známe – v tomto případě může skupina uživatelů využívat komplexní pracovní plochu, kterou lze využívat také jako obyčejnou psací tabuli, zároveň v ní lze společně prohlížet soubory, vytvářet v nich poznámky, vytvářet propojená schémata nebo zahájit rychlou anketu. Cílem programu je smazat hranice, které distanční výuka či práce vytvářejí.

To je jen krátký výčet tipů, které vám mohou při domácí práci nebo studiu pomoci. Důležitým pomocníkem je ovšem také technika, kterou si zvolíte. Společnost Huawei nabízí ideální přístroje, se kterými bude home office hračkou. Ať už sáhnete po oblíbených noteboocích Matebook D14 a D15, špičkovém smartphonu Mate 40 Pro či spolehlivém tabletu MatePad, získáte prvotřídní pomocníky nejen pro povinnosti, ale i pro zábavu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *