apartment-4897467_1920

Jak vypadá nejžádanější dům v Česku? Podle analýzy má čtyři pokoje a stojí maximálně osm milionů

Má čtyři pokoje, je ve velmi dobrém stavu a ideálně se jedná o samostatně stojící dům v dosahu autobusové dopravy. Nejčastěji se nachází v Praze, Středočeském kraji nebo Brně. Tak si Češi představují ideální dům ke koupi. Pokud zájemci zadávají cenový limit pro koupi domu, dosahuje v Česku nejčastěji osmi milionů korun, nebo je nižší. Rozdíly mezi kraji v maximální zadávané ceně jsou ale velmi výrazné. Informace vyplývají z analýzy* dvou set tisíc vyhledávání rodinných domů a vil k prodeji na největším českém realitním serveru Sreality.cz.

Uživatelé mohou při hledání svého vysněného domu na realitních portálech využívat různé typy filtrů a vyhledávat nemovitosti podle mnoha parametrů. Téměř všichni vyhledávají určitou lokalitu na úrovni okresu. Bezmála třetina hledajících také zadává požadovaný stav objektu. Cena je při hledání důležitá pro 28 % lidí, počet pokojů pak filtruje každý pátý. V mnohem menší míře uživatelé zadávají speciální požadavky navíc, například garáž nebo bazén. Jedním z nejméně důležitých faktorů při hledání je překvapivě občanská vybavenost.

Nejvíc pokojů mají v hledáčku Pražáci a Jihočeši

Celkově nejvyhledávanější jsou čtyřpokojové domy. „Jen v Jihočeském kraji a v Praze je o něco častěji zaškrtnuta možnost domů o velikosti pět a více pokojů. Dále platí, že téměř třetina vyhledávání upřesňuje stav nemovitosti a ve všech krajích je nejčastěji požadovaná nemovitost ve velmi dobrém stavu,“ říká Šarlota Smutná, datová analytička Seznam.cz.

Přečtěte si také:  Zelené střechy: Atraktivní a moderní prvek architektury

Podle Hany Kořínkové, manažerky týmu inzertních služeb Sreality.cz, hledající jen málokdy zadávají do parametrů velikost pozemku a užitnou plochu. „Pokud zadávají něco navíc, tak ve všech krajích preferují samostatně stojící dům. Pro ty, kteří v okolí hledají dostupnost některých služeb, bývá nejdůležitější zpravidla autobusová doprava. Ve Středočeském kraji je ale častěji vyhledávaná spíš vlaková doprava pro rychlou dostupnost do hlavního města a v některých krajích byla o něco málo důležitější přítomnost základních škol, a to konkrétně na Vysočině, ve Zlínském a Moravskoslezském kraji,“ doplňuje Kořínková.

Nejlevnější domy hledají lidé ve Zlínském kraji, nejdražší pak v Praze

Umístění nemovitosti uživatelé nejčastěji upřesňují na úrovni okresu (u 60 % dotazů), méně pak na úrovni obce (18 %) nebo kraje (15 %). Celkově je největší zájem o nemovitosti v Praze, Středočeském kraji a Jihomoravském kraji.

Lokalita má také největší vliv na maximální rozpočet, se kterým lidé při koupi počítají. Z celorepublikových dat vyplývá, že ve většině případů lidé zadávají maximální cenu okolo osmi milionů korun nebo méně. V jednotlivých krajích jsou nastavení maximálních cen potenciálními kupci samozřejmě různá. Když lidé toto kritérium zadají, počítají, že je dům bude stát v Praze maximálně 15 milionů korun, ve Zlínském kraji naopak nebývají ochotni vydat více než 4,2 miliony korun. Nemovitosti s cenou do pěti milionů nebo méně se vyhledávají například na Vysočině nebo v Královéhradeckém, Moravskoslezském, Olomouckém, Pardubickém či Ústeckém kraji.

Přečtěte si také:  Jakou úschovu peněz při nákupu nemovitosti využít? Rizika jsou rozdílná

Uživatelé zadávají cenu přibližně ve čtvrtině vyhledávacích dotazů. „Je tedy zřejmé, že pokud je nemovitost zaujme, jsou ochotni sáhnout i hlouběji do kapsy,“ komentuje Kořínková. Vždy ale podle ní záleží, kde lidé nemovitost hledají. Například ve Středočeském kraji hraje cena významnou roli a je zadávána v téměř 40 % dotazů. Velmi důležitá zůstává také pro Prahu a Jihomoravský kraj, v ostatních krajích už hledající cenu zadávají méně často.

Zdroj: Sreality.cz 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *